Masaj

Türkçe masaj sözcüğü, Arapça’da dokunma anlamına “mass” ve Yunanca’da yoğurma anlamına gelen “massein” kelimelerinden türemiştir. Masaj; deri ve deri altı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel yolla tedavi amaçlı uyarılmasıdır. Çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesi sağlanır.  Masajla, yumuşak dokular mekanik olarak uyarılarak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik olarak etki yaratılır. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su aracılığıyla bakım ve rahatlama sağlanır.

Masaj

Klasik Masaj

Kişileri fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatan ,değişik tekniklerle uygulandığı ve özel yağlar ile uygulanan terapiye masaj denilir. Genel anlamda klasik İsveç usulü masaj, tüm masaj sistemlerinin temelini oluşturur.

Klasik Masaj

Vücudun güne zinde başlaması  ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı taşıyan türüdür. Masaj yapılan kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini  dinlenmiş ve zinde hissetmesiamaçlanır.
Sert vuruşlar, ovma ve dairesel hareketlerin vücuda kısmen ya da tamamen uygulanır. Kasların rahatlatılması amaçlanır. Klasik Masaj merkeze doğru uygulanması halinde tansiyonu düzenler ve kan dolaşımını hızlandırır, ağrıyan kasları yumuşatmada yardımcı olur. Masajın ferah bir ortamda dinlendirici bir müzik ile yapılması kişi üzerinde daha faydalı bir etki bırakacaktır.

Medikal Masaj

Medikal masaj, yerleşik kas ağrılarının rahatlatılması amacıyla yapılır. Sporcu masajı olarak da bilinir. Ciddi ağrı ve şikayetleriniz için doktorunuza başvurmanız elbette en doğrusudur. Medikal masajın insan bedenine birçok faydası bulunur. Vücuttaki ödemin dağıtılması, menopoz rahatsızlıkları ve dolaşımın etkin hale getirilmesi yönünden çok yararlıdır.

Medikal Masaj

Klasik masajla karşılaştırıldığında, problemin olduğu bölgede yoğunlaşma ve baskıyı arttırma esasına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Klasik masaj çeşitli bitki yağları ile uygulanırken, medikal masaj kası rahatlatmaya uygun bir losyon yardımıyla yapılır. Fizik tedaviye destek sağlayan, kas gevşetme ve ağrı dindirme amaçlı yapılır.

Selülit Masajı

Selülit, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, görünümüyle portakal ile özdeşleştirilen bölgesel bir dolaşım bozukluğudur.

Dolaşım ya da beslenme bozuklukları veya genetik sebeplerle oluşan selülit dokuyu özel tekniklerle hafifletmek için yapılan masajın adıdır. Selülit masajı, diz kapaklarının hemen üzerinden başlayarak kalçaların bitimine kadar olan bölge ile karın bölgesine uygulanır.

Selülit Masajı

Selülit masajında kullanılan yağların, ısıtıcı özellikte ve ince olması tabii ki önemlidir. Ama bu mevsimlere ve cilt durumuna göre değişir.

Yaz mevsiminde genelde, susam yağı gibi daha ince yağlar tercih edilebilir. Kış mevsiminde ise, acı badem yağı gibi daha ince yağlar tercih edilebilir. Eğer yağlı bir cilt ise de, sadece ısıtıcı özelliği olan susam yağı gibi yağlar kullanılır. Selülitte kullanılan en önemli yağlar portakal, susam, kayısı, kekik gibi aynı zamanda rahatlatıcı yağlardır. Bu seçim, cildin kuru ya da yağlı olmasına göre değişir. Kuru bir ciltte, biraz daha kalın bir yağ kullanıldığında, kan dolaşımı hızlanır. Aynı zamanda cildin altındaki kollajen doku yüzeye çekilir ve cilt canlandırılarak nemlenir.

Yüz Masajı

Yüz masajı, yüz kaslarını rahatlatmak ve cildin kolajen üretimini hızlandırmak amacı ile yapılır. Psikolojik ve fizyolojik açıdan da oldukça rahatlatıcı olan yüz masajı, cildin elastikiyetinin arttırılmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda ince çizgilerin yumuşaması ve yüz kaslarının güçlendirilmesi için de uygulanır. Düzenli olarak yapıldığında; cildin rahatladığı, esnekliğini ve parlaklığını geri kazandığı gözlenebilir. Siz de yüz masajı yaptırmak için lütfen salonumuzdan randevu almayı unutmayın.

Yüz Masajı